Liczby otaczają nas, są wszędzie, stanowią ważny element naszej rzeczywistości. Każdego dnia posługujemy się nimi, nie możemy się bez nich obejść. Dla wielu ludzi są również przedmiotem fascynacji, tajemniczym światem pełnym pięknych idei.
W tej książce znajdziesz wszystko, co chcesz wiedzieć o liczbach. Wędrując z autorami po rozległych obszarach ludzkiej wiedzy, poznasz je z różnych stron, a dwaj doświadczeni matematycy udzielą odpowiedzi na każde pytanie w sposób zrozumiały nawet dla tych, którzy nie darzą królowej nauk gorącym uczuciem.
Niezależnie od tego, czy matematyka jest dla ciebie fascynująca czy trudna, ta podróż wzbogaci cię i zmieni. Już nigdy nie będziesz patrzeć na liczby tak jak przedtem.
Alfred S. Posamentier jest dziekanem School of Education i profesorem w Mercy College w Dobbs Ferry w stanie Nowy Jork. Wcześniej przez czterdzieści lat zajmował takie samo stanowisko w City College of New York. Jest autorem ponad pięćdziesięciu książek poświęconych matematyce i popularyzacji matematyki, między innymi „Pi. Biografia najbardziej tajemniczej liczby na świecie”, „Niezwykłe liczby Fibonacciego. Piękno natury i potęga matematyki”, „Ciekawostki matematyczne. Skarbnica zadziwiających rozrywek” oraz „Matematyka, jakiej nie znacie. Ciekawostki i perełki, o których nie uczą w szkole”.
Bernd Thaller jest profesorem matematyki stosowanej w Instytucie Matematyki i Obliczeń Naukowych na Uniwersytecie w Grazu. Jest autorem i współautorem czterech książek poświęconych matematyce.
Alfred S. Posamentier, Bernd Thaller
Liczby. Ich dzieje, rodzaje, własności
Tytuł oryginału: Numbers Their Tales, Types, and Treasures
Tłumaczenie: Bogumił Bieniok i Ewa Łokas
ISBN: 978-83-8169-224-3
Prószyński i S-ka, Warszawa 2020
Liczba stron: 392
Nietypowo o liczbach
Recenzja
Mimo że książka traktuje o liczbach, nie jest to pozycja typowo matematyczna. Autorzy spojrzeli na to pojęcie znacznie szerzej. Zaczynają od postawienia pytania, czym są liczby. No zaraz, przecież to oczywiste: liczby to… i tu zwykle jest moment zadumy. Bo wrosły w nas tak głęboko, że się nad tym nie zastanawiamy. Gdy ktoś prosi o skojarzenia z liczbą 9, od razu myślimy o życiach kota, świecach w świeczniku chanukowym, liczbie kręgli czy też miesięcy ciąży.
Każdemu automatycznie pojawiają się jakieś obrazy. A liczba to nie tylko znak, taki jak 3, ale też słowo – pisane i mówione. I choć znak 3 jest w większości świata zrozumiały, to w każdym języku słowo oznaczające tę liczbę zapisuje się i wymawia inaczej. To z kolei prowadzi do psychologii: jak uczymy się liczyć? Dalej jest o historii – skąd do nas przywędrowały liczby, jak je kiedyś zapisywano, dlaczego przełomem było odkrycie zera (tacy mądrzy Rzymianie, a nie mieli specjalnego znaku!). Nie mniej ciekawy jest rozdział o liczeniu dla poetów, o rytmie wiersza, metrum, akcentowaniu.
Książka o liczbach nie może się oczywiście obyć bez liczb i ciągu Fibonacciego. Dalej mamy ciekawostki matematyczne, jak kwadraty magiczne, liczby palindromowe czy zaskakujące metody liczenia (m.in. słynne pałeczki Napiera, które jako dziecko sam sobie zrobiłem). Nie byłoby dobrej książki o liczbach bez geometrii, ze złotym podziałem i liczbą pi włącznie. Podsumowaniem całości jest rozdział, w którym autorzy rozważają związki liczb z filozofią. Książkę z przyjemnością przeczytają pasjonaci matematyki, a nauczyciele znajdą w niej inspirację do wymyślenia niezwykłych tematów lekcyjnych.
- Fizyka a doświadczenie potoczne – Andrzej Łukasik - 16 grudnia 2024
- Koncepcja nauki Philipa Kitchera – Anna Starościc - 6 grudnia 2024
- Od Kopernika do kwantowej grawitacji. Debata Kopernikańska w Toruniu - 5 grudnia 2024
2 komentarze do „Liczby. Ich dzieje, rodzaje, własności – Alfred S. Posamentier, Bernd Thaller”
Hmmm…..
I co z tej recenzji wynika?
Mim zdaniem – nic.
Ale przecież to nie jest recenzja. Tylko anons o, naszym zdaniem ciekawej, publikacji.