Nie uznaję tego, nie widzę konieczności przyjęcia, że oko zostało celowo zaplanowane. A mimo to patrząc na ten wspaniały wszechświat, a zwłaszcza zastanawiając się nad naturą człowieka, nie mogę zadowolić się wnioskiem, że wszystko to jest wynikiem działania bezrozumnej siły. […] Szczerze czuję, że całego tego zagadnienia umysł ludzki zgłębić nie jest w stanie.
List Karola Darwina do Asy Graya z 22 maja 1860 roku, [w:] K. Darwin, Autobiografia i wybór listów. Dzieła wybrane, t. 8, tłum. A. Iwanowska, A. Krasicka, J. Półtowicz i S. Skowron, Warszawa 1960, s. 217.
Spotkanie warszawskie będzie pierwszą z dwóch tegorocznych debat poświęconych ewolucji – tematu pierwszego tegorocznego numeru F!. Cykl zaczniemy od przyjrzenia się problemowi statusu metodologicznego teorii ewolucji i zagadnieniu celowości w świecie. Dyskutanci podejmą m.in. takie kwestie jak:
- Czy stosowanie wyjaśnień ewolucyjnych w ramach nauk społecznych należałoby uznać za pożądane, czy raczej powinniśmy traktować tego rodzaju zabiegi jako metodologiczne nadużycie i ograniczać takie wyjaśnianie wyłącznie do kwestii życia biologicznego?
- Czy możemy mówić o jakiejś formie celowości procesów przyrodniczych (pojedynczych układów, ale także całej przyrody), czy należy raczej odrzucić wszelkie wyjaśnienia celowościowe w nauce poza obszarem intencjonalnych działań istot rozumnych?
- Czy założenie istnienia wolności w świecie jest do pogodzenia z determinizmem?
- Czy możliwe jest pogodzenie tez teorii ewolucji z tezą teistyczną?
W dyskusji wezmą udział:
Adrian Kuźniar – dr hab., adiunkt w Zakładzie Filozofii Nauki Wydziału Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się wokół metaetyki (zwłaszcza teorii ekspresywistycznych) oraz wybranych problemów filozofii nauki (głównie filozofii biologii), ontologii i epistemologii. Autor m.in. monografii Etyka analityczna a teoria ewolucji (CSZ Politechniki Warszawskiej, 2019), Konsekwencje wyjaśnień darwinowskich w metaetyce (WN „Semper”, 2017) oraz Język i wartości (WN „Semper”, 2009). W czasie wolnym prowadzi w serwisie YouTube kanał „Bakcyl filozofii”.
Michał Wagner – doktor nauk humanistycznych, obecnie pracuje w Zakładzie Filozofii Przyrody, Wydziału Filozofii Chrześcijańskiej UKSW. Autor artykułów naukowych z zakresu historii i filozofii biologii. Jego zainteresowania naukowe skupiają się wokół filozoficznej problematyki związanej z biologią ewolucyjną, historią darwinizmu oraz metodologią historii nauki. Autor książki Interpretacje rozwoju biologii ewolucyjnej na przełomie XIX i XX wieku.
Spotkanie poprowadzi Maria Ziemkiewicz.
- Fizyka a doświadczenie potoczne – Andrzej Łukasik - 16 grudnia 2024
- Koncepcja nauki Philipa Kitchera – Anna Starościc - 6 grudnia 2024
- Od Kopernika do kwantowej grawitacji. Debata Kopernikańska w Toruniu - 5 grudnia 2024