Uprzejmie zapraszamy na posiedzenie naukowe Wydziału Filozoficznego Towarzystwa Naukowego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, które odbędzie się 23 czerwca 2021 r. (środa) o godzinie 13.00 na platformie Teams.
Na posiedzeniu naukowym prof. dr hab. Zenon Roskal wygłosi referat pt. Geneza i zarys filozofii przyrody Feliksa Młynarskiego (1884-1972).
Link do spotkania http://bit.ly/wf_tn_kul_2021_4.
Feliks Młynarski, współcześnie znany szerzej przede wszystkim z faktu kierowania „okupacyjnym” Bankiem Emisyjnym w Polsce i sygnowania swym nazwiskiem będących w obiegu w Generalnym Gubernatorstwie złotówek (zwanych też „młynarkami”), był jednym z najważniejszych uczestników polskiego życia publicznego I połowy XX w., pozostaje też jednym z najmniej znanych. Polityk, konspirator i uczestnik polskiego ruchu niepodległościowego przełomu wieków, urzędnik odbudowującego się państwa, współpracownik Władysława Grabskiego i współautor jego reformy walutowej, wreszcie bankowiec i finansista, wiceprezes Banku Polskiego, członek i przewodniczący Komisji Finansowej Ligi Narodów, prezydent Banku Emisyjnego w Polsce – to tylko najważniejsze z ról, jakie przyszło mu pełnić w życiu publicznym. Ale był także absolwentem i doktorem filozofii, pasjonatem socjologii, ekonomistą-samoukiem i profesorem ekonomii, jednym z bardziej cenionych w Europie lat trzydziestych specjalistą w zakresie spraw monetarnych, wykładowcą i prorektorem warszawskiej Szkoły Głównej Handlowej, autorem kilkudziesięciu książek z zakresu wszystkich interesujących go obszarów nauki i życia publicznego. Wreszcie domniemanym „wrogiem” Polski Ludowej, odsuniętym na ostatnie dekady życia od pracy zawodowej i akademickiej, ale do schyłku swych dni aktywnym i obecnym w życiu naukowym „profesorskiego” Krakowa.
Paweł Grata Polityka i Społeczeństwo nr 4 (11), 159-165 recenzja książki
Tomasz Głowiński: Feliks Młynarski 1884–1972, Wydawnictwo Gajt, Wrocław 2012, 832 ss.
- Fizyka a doświadczenie potoczne – Andrzej Łukasik - 16 grudnia 2024
- Koncepcja nauki Philipa Kitchera – Anna Starościc - 6 grudnia 2024
- Od Kopernika do kwantowej grawitacji. Debata Kopernikańska w Toruniu - 5 grudnia 2024