Jest to pierwszy z piętnastu 1-godzinnych wykładów o historii nauk przyrodniczych. Zaczniemy od dokonań starożytnych Greków. Po ogólnym wstępie opowiem o narodzinach naturalistycznego myślenia o przyrodzie, pitagorejskiej matematyki, a przede wszystkim o tym, jak Grecy odkryli, że Ziemia jest kulą i jak Eratostenes zmierzył obwód Ziemi.
Wykład 02, o nauce hellenistycznej: o tym, jak Hipparch z Nikai obliczył odległość z Ziemi do Księżyca, o Elementach Euklidesa, o dokonaniach Archimedesa z Syrakuz, o Stożkowych Apolloniosa z Perge, o sinusach Hipparcha, o anatomicznych badaniach Herofilosa i Erasistratosa, a wreszcie o heliocentrycznym modelu ruchów planet Arystarcha z Samos i powodzie jego odrzucenia.
W tym odcinku (3/15) o: zagładzie nauki hellenistycznej, obrazie świata Arystotelesa, anatomicznych badaniach Galena, modelu ruchów planet Ptolemeusza, uczynieniu z chrześcijaństwa religii państwowej w Cesarstwie, zagładzie Cesarstwa Zachodniego i intelektualnym upadku Cesarstwa Wschodniego, powstaniu islamu, przekładach dzieł uczonych greckich na arabski i nauce arabskiej, przywiezionym z Indii dziesiętnym systemie liczbowym z zerem jako liczbą, o średniowiecznej Europie i roli biskupów rzymskich, a wreszcie o narodzinach scholastyki.
- + Ks. Prof. Zygmunt Hajduk SDS - 22 stycznia 2025
- Biologia potoczna: jak intuicje kształtują nasze rozumienie świata żywego - 21 stycznia 2025
- Poznawanie przyrody i filozofia. Wybrane zagadnienia filozofii przyrody i filozofii przyrodoznawstwa - 21 stycznia 2025