Maszyny Leonarda. Niezwykłe wynalazki i tajemnice rękopisów Leonarda da Vinci
2 maja 2019 roku minęło 500 lat od śmierci jednego z największych geniuszy, wynalazców i artystów w dziejach ludzkości. Zainteresowanie dokonaniami naukowymi i technicznymi oraz tajemnicami ukrytymi w jego rękopisach nie maleje. Na całym świecie otwierane są wystawy prezentujące kodeksy i dzieła mistrza da Vinci, poczty drukują okolicznościowe serie znaczków, mnożą się objazdowe wystawy modeli jego wynalazków, ukazują się liczne publikacje.
Prezentowany album jest na tym tle dziełem wyróżniającym się, gdyż w zupełnie nowym świetle i w nowatorski sposób pokazuje kilkadziesiąt innowacyjnych projektów technicznych, naszkicowanych ręką mistrza. Dzięki pionierskiej, trwającej kilka lat pracy dwóch projektantów i grafików otrzymaliśmy wygenerowane cyfrowo trójwymiarowe rekonstrukcje kilkudziesięciu maszyn i urządzeń, którym Leonardo da Vinci poświęcił lata swej twórczej aktywności. Są wśród nich konstrukcje lotnicze, maszyny wojenne, jednostki pływające, mosty, narzędzia usprawniające wiele dziedzin ludzkiej pracy, ale i elementy teatralnej scenografii czy nawet oryginalne instrumenty muzyczne.
Efektem ogromnego wysiłku badawczego i projektowego twórców albumu są nie tylko wirtualne modele urządzeń, powiększenia ich detali, przekroje i prezentacje złożeniowe, ale i szczegółowe techniczne opisy oraz interpretacje funkcjonalności i zasad działania rekonstruowanych mechanizmów i maszyn.
Opisy techniczne wzbogacone są erudycyjnymi wprowadzeniami, które umieszczają te fascynujące wynalazki w kontekście biografii mistrza i historycznych wydarzeń jego epoki. Dzięki temu poznajemy wielorakie związki jego dokonań z kulturą renesansu i możemy zbliżyć się do zrozumienia równie ważnej rzeczy: tajemnicy twórczej wyobraźni Leonarda da Vinci.
Świetna propozycja na prezent dla naszych Milusińskich z okazji Dnia Dziecka.
- Autor: Laurenza Domenico (tekst), Taddei Mario, Zanon Edoardo (red.)
- Stron: 240
- Kielce, 2019, Wydawnictwo Jedność
- ISBN:9788379719082
- Fizyka i światopogląd. XX Ogólnopolska Konferencja Filozofii Fizyki. Program. ONLINE - 23 października 2024
- Wprowadzenie do fizyki dla filozofów – Tomasz Bigaj - 23 października 2024
- Nauka a społeczeństwo. Paradygmat personalistyczny – Agnieszka Lekka-Kowalik - 22 października 2024