Niniejsza publikacja zarówno pod względem merytorycznym, jak i sposobu filozofowania […] zawiera przegląd tematów badań prowadzonych aktualnie przez obecnych oraz emerytowanych, choć nadal aktywnych naukowo, pracowników Katedry Filozofii Przyrody Instytutu Filozofii UKSW w Warszawie, będącej spadkobierczynią Sekcji Filozofii Przyrody UKSW, funkcjonującej do 2019 roku. Autorzy opublikowanych opracowań uczestniczą w regularnych spotkaniach naukowych, organizowanych w ramach działalności Katedry Filozofii Przyrody, w trakcie których są prezentowane i poddawane dyskusji wyniki prowadzonych przez nich badań. To właśnie z tych prezentacji i dyskusji zrodził się pomysł niniejszej publikacji, której celem jest przedstawienie panoramy zagadnień podejmowanych aktualnie przez uczestników wspomnianych spotkań.
Poszczególne rozdziały poświęcone zostały rozmaitym tematom z zakresu filozofii przyrodoznawstwa i filozofii przyrody, ujętym zarówno w perspektywie badań historycznych, jak i przedmiotowych. Ich wspólnym mianownikiem jest poszukiwanie i ukazywanie związków, zachodzących między dawnym oraz współczesnym przyrodoznawstwem a filozofią. Autorzy opracowań są przekonani, że wobec rozwoju nauk przyrodniczych istnieje potrzeba wskazywania na ich wieloraki związek z filozofią oraz podkreślania nieredukowalnej obecności problematyki filozoficznej w badaniach naukowych. Wciąż bowiem w powszechnej świadomości zwłaszcza młodych przyrodników utrwala się przekonanie, że nauka to coś, co obywa się bez jakiejkolwiek filozofii. Wykazywanie i opisywanie związków, występujących między przyrodoznawstwem i filozofią, ma więc na celu zarówno troskę o poprawne rozumienie samego przyrodoznawstwa, jak i podjęcie zagadnień metodologicznych i ontologicznych, wynikających z poznania naukowego. […] Zebrane w książce opracowania dają wgląd w kierunki rozważań prowadzonych na gruncie obu tych dyscyplin i uzmysławiają wielość, złożoność, doniosłość i atrakcyjność problematyki, ujawniającej się na styku naukowo-przyrodniczego poznawania przyrody oraz dążenia do dogłębnego i całościowego jej zrozumienia na gruncie filozofii.
SZCZEGÓŁOWY SPIS TREŚCI
Dariusz Kucharski
Inspiracje teologiczne newtonowskiej koncepcji przestrzeni .
- Wpływ poglądów Henry’ego More’a 17
- Streszczenie 18
- Summary 18
- Wprowadzenie 19
- Problem obecności Boga w świecie 22
- Problem języka teologicznego 23
- Stanowisko Henry’ego More’a 25
- Relacja Boga i przestrzeni w ujęciu Newtona 39
- Przestrzeń jako sensorium Boga 43
- Zakończenie 50
- Bibliografia 51
Adam Świeżyński
Metafizyczne wątki argumentacji Heinricha Wilhelma Olbersa na temat zagadki „ciemnego nieba” 55
- Streszczenie 56
- Summary 56
- Wprowadzenie 57
- Zagadka „ciemnego nieba” i pierwsze próby jej rozwiązania 60
- Propozycja rozwiązania paradoksu fotometrycznego, sformułowana przez Olbersa 71
- Argumentacja metafizyczna i jej znaczenie 79
- Zakończenie 87
- Bibliografia 90
Michał Wagner
Wpływ teologii naturalnej Williama Paley’a na poglądy Karola Darwina 95
- Streszczenie 96
- Summary 97
- Wstęp 98
- Pytania i hipoteza badawcza 100
- Darwin jako „ostatni teolog naturalny” 106
- Główne tezy teologii naturalnej Williama Paley’a 111
- „Odpowiedź” Karola Darwina 117
- Teoria maszyny 118
- Stałość praw przyrody 121
- Harmonia przyrody 124
- Odpowiedź na krytykę „transmutacjonizmu” 126
- Zestawienia poglądów Paley’a i Darwina 130
- Podsumowanie 137
- Bibliografia 139
Anna Lemańska
Przyroda a matematyka 143
- Streszczenie 144
- Summary 144
- Wprowadzenie 145
- Uwagi metodologiczne 149
- Zagadnienie matematyczności przyrody 152
- Zamiast zakończenia 166
- Bibliografia 169
Janina Buczkowska
Pytania dotyczące realizmu naukowego w kontekście rozwoju nauk przyrodniczych 173
- Streszczenie 174
- Summary 174
- Wstęp 176
- Podstawowe tezy realizmu naukowego 178
- Argument Hilarego Putnama z sukcesu nauki na rzecz realizmu naukowego i jego krytyka 180
- Główne odpowiedzi realizmu naukowego na fakt zmian teorii w nauce 182
- Sukces eksplanacyjny jako argument na rzecz realizmu naukowego 186
- Założenia realizmu naukowego a koncepcja teorii naukowych 192
- Problem reprezentacji systemów empirycznych w modelach teorii 195
- Idealizacja w nauce jako wyzwanie dla realizmu naukowego 198
- Realizm perspektywiczny Ronalda Giere’a jako propozycja rozwiązania problemu idealizacji 203
- Zakończenie 211
- Bibliografia 215
Anna Latawiec
Informacyjna natura bytów ożywionych 219
- Streszczenie 220
- Summary 220
- Wprowadzenie 221
- Pojęcie informacji 222
- Istota komunikacji 226
- Poszukiwanie istoty życia 227
- Informacja biologiczna 229
- Przykład komunikacji u zwierząt 233
- Komunikacja u roślin 235
- Podsumowanie 239
- Bibliografia 240
Michał Latawiec
Wybrane aspekty filozoficzne ochrony przyrody 243
- Streszczenie 244
- Summary 244
- Uwagi wstępne 245
- Miejsce człowieka w ochronie przyrody 246
- Zmieniający się przedmiot ochrony 250
- Relacja człowiek – przyroda 253
- Wartość przyrody 256
- Rozwój techniczny a odpowiedzialność 260
- Aspekty etyczne ochrony przyrody 264
- Zagadnienie zmienności układów przyrodniczych i zmienności oceny działań na rzecz ochrony przyrody 266
- Zamiast zakończenia 272
- Bibliografia 273
Poznawanie przyrody i filozofia. Wybrane zagadnienia filozofii przyrody i filozofii przyrodoznawstwa
Wstęp
Historycznie, aż do czasów nowożytnych, przez to, co dziś określa się mianem filozofii przyrody, rozumiano namysł nad światem fizycznym, tworzący ogół naukowego spojrzenia na przyrodę. Obecnie filozofia przyrody wykracza poza zakres badań współczesnych nauk przyrodniczych ze względu na stawiane pytania i na niemożność zastosowania właściwych tym naukom metod w poszukiwaniu skutecznej odpowiedzi na te pytania. Jednak sama filozofia przyrody bywa pojmowana różnorodnie. Na terenie koncepcji klasycznej filozofia przyrody najczęściej jest określana jako filozofia bytu materialnego i traktowana bądź jako wyspecjalizowany dział metafizyki, bądź jako odrębna nauka filozoficzna (autonomiczna filozofia przyrody). Istnieje także rozumienie filozofii przyrody jako tzw. filozofii w nauce oraz jako filozofii praktycznej, bliskiej ekofilozofii[1].
Z kolei filozofia przyrodoznawstwa, zwana także filozofią nauk przyrodniczych, to dział filozofii zajmujący się szeroko rozumianą metodologią i teorią poznania tych nauk, ich fenomenem oraz znaczeniem dla obrazu świata, a niekiedy także relacjami między naukami przyrodniczymi i teologią. Zatem mimo odrębnych przedmiotów zainteresowania (filozofia przyrody zajmuje się przyrodą, zaś filozofia przyrodoznawstwa – naukami przyrodniczymi) tym, co łączy filozofię przyrody i filozofię przyrodoznawstwa, jest filozoficzna metoda prowadzenia badań oraz ich ścisły związek z ustaleniami nauk przyrodniczych.
Problematyka z zakresu filozofii przyrody i filozofii przyrodoznawstwa stanowiła przedmiot badań pracowników Wydziału Filozofii Chrześcijańskiej (WFCh) od początku jego istnienia, najpierw w ramach Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie (ATK), a następnie Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie (UKSW). Do nieżyjących już pracowników WFCh, którzy zajmowali się zagadnieniami filozofii przyrody i filozofii przyrodoznawstwa, należą: Kazimierz Kłósak[2], Szczepan W. Ślaga[3], Kazimierz Kloskowski[4], Józef Marceli Dołęga[5], Mieczysław Lubański[6] i Grzegorz Bugajak[7]. Szczególnym miejscem, dedykowanym pracom z tego zakresu tematycznego, była seria wydawnicza pt. Z zagadnień filozofii przyrodoznawstwa i filozofii przyrody[8]. Wspomniana seria była pomyślana jako forum, na którym mogły spotkać się nauki przyrodnicze i filozofia. W poszczególnych tomach serii ukazywały się artykuły, w których ich autorzy w praktyce realizowali wizję filozofii przyrody, uprawianą w ścisłym powiązaniu z aktualnymi ustaleniami nauk przyrodniczych. W artykułach tych jest również pokazane, w jaki sposób nauki przyrodnicze mogą pomagać filozofowi w stawianiu i rozwiązywaniu problemów. W serii ukazywały się także wybrane prace magisterskie i doktorskie studentów i pracowników WFCh. Dokumentuje ona zatem w pewnym zakresie badania podejmowane w obszarze filozofii przyrody i filozofii przyrodoznawstwa w ATK, a następnie na UKSW[9].
Niniejsza publikacja zarówno pod względem merytorycznym, jak i sposobu filozofowania nawiązuje do wspomnianej serii i stanowi jej kontynuację, gdyż zawiera przegląd tematów badań prowadzonych aktualnie przez obecnych oraz emerytowanych, choć nadal aktywnych naukowo, pracowników Katedry Filozofii Przyrody Instytutu Filozofii UKSW w Warszawie, będącej spadkobierczynią Sekcji Filozofii Przyrody UKSW, funkcjonującej do 2019 roku[10]. Autorzy opublikowanych opracowań uczestniczą w regularnych spotkaniach naukowych, organizowanych w ramach działalności Katedry Filozofii Przyrody, w trakcie których są prezentowane i poddawane dyskusji wyniki prowadzonych przez nich badań. To właśnie z tych prezentacji i dyskusji zrodził się pomysł niniejszej publikacji, której celem jest przedstawienie panoramy zagadnień podejmowanych aktualnie przez uczestników wspomnianych spotkań.
Poszczególne rozdziały poświęcone zostały rozmaitym tematom z zakresu filozofii przyrodoznawstwa i filozofii przyrody, ujętym zarówno w perspektywie badań historycznych, jak i przedmiotowych. Ich wspólnym mianownikiem jest poszukiwanie i ukazywanie związków, zachodzących między dawnym oraz współczesnym przyrodoznawstwem a filozofią. Autorzy opracowań są przekonani, że wobec rozwoju nauk przyrodniczych istnieje potrzeba wskazywania na ich wieloraki związek z filozofią oraz podkreślania nieredukowalnej obecności problematyki filozoficznej w badaniach naukowych. Wciąż bowiem w powszechnej świadomości zwłaszcza młodych przyrodników utrwala się przekonanie, że nauka to coś, co obywa się bez jakiejkolwiek filozofii. Wykazywanie i opisywanie związków, występujących między przyrodoznawstwem i filozofią, ma więc na celu zarówno troskę o poprawne rozumienie samego przyrodoznawstwa, jak i podjęcie zagadnień metodologicznych i ontologicz- nych, wynikających z poznania naukowego.
Autorzy opracowań nie ograniczyli się jedynie do zreferowania stanu badań na dany temat, ale zaproponowali własne rozwiązania, rozwinięcia i interpretacje zaprezentowanej problematyki. Dlatego można powiedzieć, że opublikowane teksty zawierają także oryginalne wyniki przeprowadzonych przez nich poszukiwań i namysłu nad pytaniami filozoficznymi, które były i aktualnie są stawiane w filozofii przyrody oraz w filozofii nauk przyrodniczych. Tematyka badań prowadzonych przez autorów i zaprezentowane ustalenia koncentrują się wokół następujących zagadnień: (1) historia filozofii przyrody i filozofii nauk przyrodniczych ze szczególnym uwzględnieniem rozwoju fizyki, kosmologii i idei ewolucji biologicznej oraz kontekstu relacji nauka – religia; (2) ontologia przyrody i metodologia nauk przyrodniczych ze szczególnym uwzględnieniem zagadnienia matematyczności przyrody oraz dyskusji między realizmem i an- tyrealizmem w kwestii statusu poznania naukowego; (3) filozofia przyrody ożywionej ze szczególnym uwzględnieniem problematyki teorii informacji biologicznej oraz filozoficznych aspektów ochrony środowiska. Jest to oczywiście jedynie fragment całości badań realizowanych obecnie w Katedrze Filozofii Przyrody UKSW, a także wycinek problematyki z zakresu filozofii przyrody i filozofii przyrodoznawstwa w ogóle. Jednak zebrane w książce opracowania dają wgląd w kierunki rozważań prowadzonych na gruncie obu tych dyscyplin i uzmysławiają wielość, złożoność, doniosłość i atrakcyjność problematyki, ujawniającej się na styku naukowo-przyrodniczego poznawania przyrody oraz dążenia do dogłębnego i całościowego jej zrozumienia na gruncie filozofii.
Autorzy
[1] Zob. Lemańska, A. (2002). Filozofia przyrody. W: J. M. Dołęga (red.), Od kosmologii do ekofilozofii (Episteme, tom 22), 15-102. Wydawnictwo Wszechnicy Mazurskiej, Olecko.
[2] Zob. Lemańska, A., Olszewski, A., Świeżyński, A., Trombik, K. (2020). Kazimierz Kłósak (Polska Filozofia Chrześcijańska XX wieku, tom 4). Wydawnictwo Naukowe Akademii Igna- tianum, Kraków.
[3] Zob. Kloskowski, K. (1996). Poglądy filozoficzne profesora Szczepana Witolda Ślagi. Studia Philosophiae Christianae 32(1), 11-36.
[4] Zob. Bugajak, G., Latawiec, A., Lemańska, A., Świeżyński, A. (2019). Kazimierz Kloskowski (Polska Filozofia Chrześcijańska XX wieku, tom 3). Wydawnictwo Naukowe Akademii Ignatianum, Kraków 2019.
[5] Zob. Sokołowski, J. (red.). (2010). Ks. Józef Marceli Dołęga – pokorny uczony, człowiek o wielkim sercu (Episteme, tom 100). Wydawnictwo UKSW, Warszawa.
[6] Zob. Buczkowska, J., Lemańska, A., Latawiec, A., Latawiec, M., Świeżyński, A., Wagner, M. (2022). Mieczysław Lubański (Polska Filozofia Chrześcijańska XX wieku, tom 14). Wydawnictwo Naukowe UKSW – Wydawnictwo Naukowe Akademii Ignatianum, Warszawa – Kraków.
[7] Zob. Lemańska, A. (2020). W poszukiwaniu przyrodniczego, filozoficznego i teologicznego obrazu Wszechświata. Sylwetka naukowa księdza Grzegorza Bugajaka. Studia Philosophiae Christianae 56(4), 53-84.
[8] Pierwszy tom tej serii ukazał się w roku 1976, a łącznie wydano 20 tomów (ostatni w roku 2011).
[9] Zob. więcej: https://sites.google.com/view/kfp-uksw/serie-wydawnicze-publication-series/ zzfpinp?authuser=0.
[10] Zob. Świeżyński, A. (2023). Sprawozdanie z działalności naukowej Katedry Filozofii Przyrody w Instytucie Filozofii UKSW w Warszawie w latach 2019-2022. Studia Philosophiae Christianae 59(1), 167-183.
- Poznawanie przyrody i filozofia. Wybrane zagadnienia filozofii przyrody i filozofii przyrodoznawstwa - 8 stycznia 2025
- Spory moralne.Słowniki społeczne, Tom X - 31 grudnia 2024
- Transhumanizm. Od przodków do awatarów - 27 grudnia 2024