Druga edycja cyklicznej konferencji naukowej Transhumanizm: idee, strategie, wątpliwości.
Co o prospektach ludzkości na transhumanistyczną utopię mówi etyka i nauki społeczne? Czy sami transhumaniści są zgodni odnośnie realizacji głoszonych ideałów, tak w obrębie środków, jak i celów? Z jakich pozycji jest transhumanizm krytykowany i jak zasadne są wysuwane przeciwko niemu argumenty?
Niniejszym mamy przyjemność zaprosić Państwa na II edycję ogólnopolskiej konferencji naukowej
Transhumanizm: Idee, Strategie, Wątpliwości
która odbędzie w dniach 19-20 stycznia 2019 r. na Kampusie Głównym Uniwersytetu Warszawskiego. W momencie gdy technologia odgrywa coraz bardziej doniosłą rolę w kształtowaniu nie tylko ekonomicznych, społecznych i politycznych, ale także etycznych czy religijnych aspektów naszego życia postaramy się przyjrzeć zachodzącym zmianom z perspektywy transhumanizmu – systemu przekonań głoszącego konieczność przekroczenia właściwych gatunkowi ludzkiemu ograniczeń i związanych z nim negatywnych zjawisk za pomocą nieustannego ulepszania dostępnych ludzkości zasobów naukowo-technologicznych.
Czy znajdujemy się na trajektorii wiodącej ku realizacji tych wzniosłych ideałów? Czy będziemy w stanie kontrolować nasz los jako kultur, społeczeństw, gatunku, czy też utracimy kontrolę na rzecz fenomenów i bytów wysokotechnologicznych? Czy jesteśmy w stanie już dziś opracować rozwiązania etyczne dla sytuacji, z którymi skonfrontuje nas dopiero daleka przyszłość – i czy warto o tym rozmawiać? Do próby odpowiedzi na te pytania w weekend pełen zażartych dyskusji, ale i przyjacielskiej atmosfery, zapraszamy technologinie, etyków, antropologessy, pisarzy, analityków i futurystki z kraju i zagranicy.
- Fizyka i światopogląd. XX Ogólnopolska Konferencja Filozofii Fizyki. Program. ONLINE - 23 października 2024
- Wprowadzenie do fizyki dla filozofów – Tomasz Bigaj - 23 października 2024
- Nauka a społeczeństwo. Paradygmat personalistyczny – Agnieszka Lekka-Kowalik - 22 października 2024