Instytut Filozofii Socjologii i Dziennikarstwa UG
Czasopismo popularnonaukowe „Filozofuj!”
zapraszają do udziału w konferencji
pt. Jak uczyć filozofii i etyki w szkole?
(Gdańsk, 10-11. 03. 2017, IFSiD UG)
Nauczanie filozofii, w tym etyki, nie polega jedynie na przekazywaniu treści czy „wtłaczaniu” informacji do umysłów uczniów. Filozofia to nie zbiór zdań do zapamiętania czy nawet zrozumienia. Filozofia to dziedzina, w której najważniejsza jest zdolność dziwienia się, samodzielnego i przepełnionego pasją zadawania pytań, wspólnego poszukiwania odpowiedzi, ważenia racji i argumentów. Stąd nauczanie filozofii wymaga szczególnego kunsztu i metod. Te zaś wymagają uważnego namysłu.
Kierowani tym przekonaniem zwracamy się zarówno do akademików zajmujących się teoretycznymi problemami związanymi z edukacją filozoficzną i etyczną, jak i nauczycieli – praktyków – na co dzień zajmujących się nauczaniem z zaproszeniem do wspólnej debaty na temat „Jak uczyć filozofii i etyki w szkole?”
Gośćmi specjalnymi konferencji, którzy przyjęli nasze zaproszenie będą:
Prof. dr hab. Robert Piłat, który wygłosi otwierający wykład pt.: „Szkoła jako spór o istnienie świata”.
Profesor filozofii na UKSW. Zajmuje się filozofią umysłu, epistemologią, etyką, filozofią literatury. Propagator filozofii w szkołach i radiu. Autor wielu cykli audycji radiowych poświęconych filozofii. Obecnie współprowadzi w Programie Drugim Polskiego Radia cykl zatytułowany „Rachunek myśli”. W wolnych chwilach amatorsko muzykuje, odbywa dalekie wyprawy rowerowe i w poszukiwaniu nowych dźwięków nigdy nie opuszcza festiwalu „Warszawska Jesień”. Więcej informacji > tutaj.
Autorzy nowej podstawy programowej do filozofii i etyki, którzy wezmą udział w otwartej dyskusji nad temat jej założeń i wytycznych.
Prof. dr hab. Jacek Wojtysiak
Profesor filozofii, kierownik Katedry Teorii Poznania Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. W pracy naukowej tropi dwa słowa: być i dlaczego. Poza tym lubi leniuchować na łonie rodziny, czytać Biblię, słuchać muzyki barokowej i kontemplować przyrodę. Uzależniony od słowa drukowanego i od dyskutowania ze wszystkimi o wszystkim. Więcej informacji > tutaj.
Dr Jacek Frydrych
Adiunkt w Katedrze Etyki KUL, wieloletni popularyzator i nauczyciel filozofii oraz etyki w III LO im. Unii Lubelskiej w Lublinie. Więcej informacji > tutaj.
Link do strony konferencji jest > tutaj.