Mózg ludzki jest najbardziej skomplikowanym dziełem natury. Od wielu lat podczas Światowego Tygodnia Mózgu naukowcy z całej Polski popularyzują wiedzę o jego działaniu – w normie i patologii. Popularyzatorzy podkreślają znaczenie badań nad układem nerwowym, bo poznanie funkcjonowania naszego mózgu jest jednym z największych wyzwań współczesnej nauki.
WARSZAWA – MÓZG NA WYKRYWACZU KŁAMSTW
Organizatorami Tygodnia Mózgu w Warszawie są Polskie Towarzystwo Badań Układu Nerwowego oraz Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego. Od poniedziałku do soboty (13-18 marca) Instytut Nenckiego zorganizuje cykl wykładów popularnonaukowych pod hasłem „Mózg – fakty i mity”. Codziennie o godz. 17.00 wygłaszane będą prelekcje o śpiączce, chorobie Alzheimera, medycznej marihuanie, dysleksji i o tym, czy narkoza może szkodzić. W sobotę (18 marca) odbędą się imprezy edukacyjne dla dzieci. Podczas Dnia Mózgu dla Najmłodszych zaprezentowana zostanie wystawa neuroanatomiczna „Jak wygląda mózg z zewnątrz i od środka”, a ciekawskie przedszkolaki i uczniowie będą mogli obejrzeć nowoczesny sprzęt naukowy.
Program wydarzeń w Warszawie w Instytucie Nenckiego – tutaj.
Tylko w 2016 roku badacze odkryli 97 nowych, nieznanych dotąd obszarów mózgu, i ciągle pracują nad rozwikłaniem zagadek, które kryje ta niezwykle złożona część naszego organizmu – przypominają naukowcy ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, która w sobotę 18 marca będzie jednym z gospodarzy tegorocznego Dnia Mózgu w Warszawie.
Czym jest schizofrenia? Co skłania nas do podejmowania ryzyka? Skąd się biorą zdolności matematyczne i czym jest inteligencja? – opowiedzą o tym specjaliści w dziedzinach psychiatrii, neuronauki oraz filozofii. Oprócz wykładów, na gości SWPS czeka wiele atrakcji, które pomogą zrozumieć, jak zbudowane jest – i jak funkcjonuje to swoiste centrum dowodzenia ludzkim ciałem. Co dzieje się w naszym mózgu, gdy liczymy? Jak reaguje nasz układ nerwowy, gdy zażywamy narkotyki? Czy sztuczna inteligencja może dorównać człowiekowi?
Chętni poddadzą się badaniu wariografem, a ponadto sprawdzą, czy elektromiograf, czyli urządzenie do zapisu aktywności elektrycznej mięśni twarzy potrafi rozpoznać nastrój człowieka. Będzie można zagrać w grę sterowaną wzrokiem, obejrzeć mozg w 3D i sterować komputerem przy pomocy interfejsu mózg-komputer.
Program wydarzeń w Warszawie na SWPS – tutaj.
GDAŃSK – MÓZG ZAKOCHANY, NA HAJU I PO CIEMNEJ STRONIE
W Trójmieście Dni Mózgu odbywają się w piątek i sobotę (17 i 18 marca), m.in. na Wydziale Biologii Uniwersytetu Gdańskiego. W piątek 17 marca słuchacze wykładów będą mogli dowiedzieć się więcej o zaburzeniach ze spektrum autyzmu. Co może być ich przyczyną – rodzina, szczepienia, defekty neuroanatomiczne, zaburzenia genetyczne, metabolizm organizmu, środowisko? Naukowcy rzucą też nieco światła na ciemne strony ludzkiego umysłu i rozważą, czy każdy może być psychopatą. Słuchacze dowiedzą się, czy można wyhodować mózg w laboratorium, żeby wykonywać na nim eksperymenty naukowe oraz czy można kogoś wybudzić ze śpiączki. Poznają, jak rozwijał się ludzki mózg na przestrzeni dziejów.
Sobota 18 marca to kolejne spotkanie z mózgiem: w miłości, na zakupach, na haju, na diecie, w radości i smutku. Uczestnicy spotkań dowiedzą się, jak sprawdzić czy ktoś nas kocha, czy tylko udaje i jak sprawić by miłość trwała wiecznie. Dlaczego zakochani ludzie zachowują się jak szaleńcy? Na to pytanie również spróbują odpowiedzieć naukowcy. A w końcu wskażą, kiedy miłość staje się uzależnieniem, czym są uzależnienia, jak działają na nas reklamy, i jakie procesy zachodzą w mózgu, gdy człowiek się głodzi.
Program wydarzeń w Gdańsku – tutaj.
KRAKÓW – MÓZG I ZABURZENIA JEGO FUNKCJONOWANIA
Cykl wykładów z okazji Tygodnia Mózgu w Krakowie odbędzie się w Auli Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 13 do 19 marca codziennie o godz. 17.00 naukowcy z różnych instytucji naukowych z Warszawy, Łodzi i Krakowa będą opowiadać m.in. o marihuanie, mechanizmach uzależnień, nałogach behawioralnych – seksoholiźmie, pracoholiźmie i zakupoholiźmie. Słuchacze dowiedzą sie, jak poprzez dietę zapobiegać chorobom neurodegeneracyjnym, jakie są neurobiologiczne podstawy altruizmu i współpracy międzyludzkiej. Będzie też słów kilka o chorobach psychicznych, alkoholu i myszach…
Program wydarzeń w Krakowie – tutaj.
TORUŃ – MÓZG OD KUCHNI
Toruński Tydzień Mózgu rozpoczną wykłady w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Na poniedziałek 13 marca zaplanowano wykłady pt. „Co się zobaczyło to się nie odzobaczy” oraz „Czy od seksu można się uzależnić?”. Po każdej prelekcji nastąpią pokazy pod hasłem „Mózg od kuchni”. We wtorek 14 marca będzie można wysłuchać wykładu na temat niewyjaśnionych objawów medycznych i dowiedzieć się, czy mózg nas oszukuje. Po nim również odbędą się pokazy przygotowane przesz Toruńskie Koło Kognitywistyczne oraz Studenckie Koło Naukowe Psychologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.
W kolejnych dniach (między 15 a 18 marca) w różnych częściach Torunia odbędą się spotkania popularyzatorskie z badaczami mózgu. Będzie mowa m.in. o tym, że należy uważać na chód i mimikę, bo sposób chodzenia może być wskaźnikiem naszej kondycji poznawczej, a twarz i gesty zdradzają emocje. Program wydarzeń w Toruniu – tutaj.
O MÓZGU W POZNANIU, LUBLINIE, SZCZECINIE I W INNYCH MIASTACH
Tydzień Mózgu w Poznaniu to cykl wykładów, jakie między 13 a 17 marca organizuje poznański oddział Polskiej Akademii Nauk. Codziennie o godz. 17.00 kolejni badacze będą opowiadać m.in. o udarach i współczesnej chirurgii mózgu, o chorobach i wadach rozwojowych układu nerwowego i jego centrum dowodzenia, o roli komórek macierzystych w regeneracji chorego mózgu. Słuchacze dowiedzą się np., czy jest możliwe operacyjne leczenie depresji lekoodpornej, czym są „tiki”, a melomani i muzycy będą mogli spytać ekspertów, czym jest „mózg muzyczny” i czy talent do muzyki jest przenoszony przez geny. Program wydarzeń w Poznaniu – tutaj.
Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim od 13 do 17 marca codziennie o 17.30 zaplanowano prezentacje popularyzujące wiedzę o umyśle, układzie nerwowym i jego działaniu. Badacze przedstawiają ciekawe wyniki badań w obszarze neuronauki i kognitywistyki. Słuchacze dowiedzą się, czy podejmowane przez nich decyzje finansowe mogą być uwarunkowane neurogenetycznie, czym jest neuroestetyka – jak odbieramy piękno, co słyszy człowiek, który nie słucha – o przetwarzaniu reguł syntaktyki w muzyce oraz jak mózg tworzy świadomość. Program wydarzeń w Lublinie – tutaj.
W ramach konferencji Tydzień Mózgu w Szczecinie odbędą się wykłady otwarte w Pyrzycach oraz trzy spotkania zamknięte w szkołach w Szczecinie i Policach. Wykłady na temat wczesnego rozpoznawania objawów udaru mózgu odbędą się już w sobotę 11 marca w Pyrzyckim Domu Kultury. Wygłoszą je prelegenci z łódzkiej Fundacji Udaru Mózgu. Po spotkaniu planowane jest zwiedzanie średniowiecznych zabytków miasta.
W dniach 13-19 marca planowany jest Tydzień Mózgu w Tychach. Każdego dnia o godz. 17.00 w sali konferencyjnej Architektonicznego Biura Projektów będą odbywały się wykłady z różnymi specjalistami. Więcej informacji na stronie internetowej.
Wszystkie wydarzenia polskiego i światowego Tygodnia Mózgu mają charakter otwarty, a udział w nich jest bezpłatny.
PAP – Nauka w Polsce, Karolina Duszczyk
- + Ks. Prof. Zygmunt Hajduk SDS - 22 stycznia 2025
- Biologia potoczna: jak intuicje kształtują nasze rozumienie świata żywego - 21 stycznia 2025
- Poznawanie przyrody i filozofia. Wybrane zagadnienia filozofii przyrody i filozofii przyrodoznawstwa - 21 stycznia 2025
Jeden komentarz do „W całej Polsce trwa Tydzień mózgu”