Książka Za pięć dwunasta koniec świata. Kryzys klimatyczno-ekologiczny głosem wielu nauk jest […] wartościowym i ważnym w obecnych warunkach politycznych kompendium wiedzy o wyzwaniu klimatycznym – kompendium wciągającym i przyjaznym dla odbiorców. Co więcej, cieszy ona bogactwem konkretnych przykładów możliwego działania, także w Polsce, w obliczu wyzwania katastrofy klimatycznej.
Jako zaangażowany emocjonalnie i politycznie, interdyscyplinarny, a zarazem spójny teoretycznie manifest, wypełni ona ważną lukę w polskim piśmiennictwie. Dodatkowo książka ma wielkie szanse stać się szeroko wykorzystywanym praktycznym poradnikiem oraz kompendium wiedzy o współczesnych wyzwaniach wynikających z planetarnego kryzysu środowiskowego dla wielu obszarów funkcjonowania człowieka.
Prof. Ewa Bińczyk
Nie znam na polskim rynku wydawniczym książki, która prezentowałby tak panoramiczny obraz dyskusji toczonych na temat kryzysu ekologiczno-klimatycznego i tak kompetentnie oraz z wielowątkowym rozmachem analizowałaby ten problem, który – o czym warto pamiętać – w sposób bezpośredni wiąże się z naszym bezpieczeństwem w przyszłości. Świeża, dynamiczna, wypełniona energią nowatorskiej myśli narracja trafia w sedno zainteresowań i trosk młodego pokolenia. […] autorzy nie tylko oferują interpretacje bogatej bazy dokumentacyjnej oraz istniejącej literatury przedmiotu, ale korzystając ze swoich doświadczeń badawczych oraz działalności społecznej, wskazują punkty styczne pomiędzy nauką i aktywizmem, w sposób istotny przyczyniając się do budowania „humanistyki terenowej”, a także wyprowadzają wnioski, które proponują możliwe rozwiązania problemów. Jest to w mojej opinii nowatorska, ważna i ciekawa książka, która w sposób zasadniczy wzbogaci rozważania podejmowane w ramach badań humanistycznych i społecznych na temat kryzysu ekologiczno-klimatycznego. Z pewnością zainteresuje ona nie tylko interdyscyplinarne grono pracowników naukowych, doktorantów i studentów, lecz także szeroką publiczność nieakademicką, której ta tematyka jest bliska.
Prof. Ewa Domańska
Książka Za pięć dwunasta koniec świata. Kryzys klimatyczno-ekologiczny głosem wielu nauk [pobierz bezpłatnie]
24 maja 2022 r. w ramach 1 Eco Kongresu w Krakowie miała miejsce premiera książki pod redakcją Kasi Jasikowskiej i Michała Pałasza z Uniwersytetu Jagiellońskiego Za pięć dwunasta koniec świata. Kryzys klimatyczno-ekologiczny głosem wielu nauk. Zawiera ona rozdziały autorstwa m.in. osób tworzących portal Nauka dla Przyrody, Radę Klimatyczną UJ oraz Anthropocene Working Group.
Jest to pozytywnie zrecenzowana przez prof. Ewę Bińczyk i prof. Ewę Domańską pozycja naukowa stanowiąca aktualne kompendium wiedzy o wyzwaniu klimatyczno-ekologicznym, wciągająca i napisana przyjaznym językiem, obfitująca w praktyczne przykłady możliwego działania. Prezentuje ona panoramiczny obraz dyskusji i praktyk, kompetentnie i z wielowątkowym rozmachem podejmując problem. W zamierzeniu jest to książka popularyzacyjna i motywująca do refleksji oraz podjęcia adekwatnych działań, przeznaczona dla szerokiego, nie tylko akademickiego grona czytelników i czytelniczek.
W trzech częściach – Jak jest?, Dlaczego tak jest?, Co robić? – i na łamach 21 rozdziałów opublikowanych na niemal 850 stronach autorki i autorzy prezentują głos wielu nauk i praktyk w temacie katastrofy klimatyczno-ekologicznej. Książka pozwala zapoznać się m.in. z perspektywami geologii, biologii, nauk o pamięci, socjologii, studiów feministycznych, klimatologii, ekonomii, rolnictwa, edukacji, neuronauki, religioznawstwa, filozofii, prawa, zarządzania, posthumanizmu, psychologii, sztuki czy pedagogiki. Publikacji towarzyszy Słownik klimatyczno-ekologiczny. 400 pojęć z wielu nauk. Praca nad książką trwała ponad dwa lata.
Książkę i poszczególne rozdziały można bezpłatnie pobrać ze strony http://za512.uj.edu.pl.
Za pięć dwunasta koniec świata
Kryzys klimatyczno-ekologiczny głosem wielu nauk
- Kryzys klimatyczno-ekologiczny i akademia: emocje, polityczność, wyobraźnia Kasia Jasikowska, Michał Pałasz
Część 1. Jak jest? Ginie świat jaki znamy
- Klimat Ziemi od archaiku po antropocen Jan Zalasiewicz, Mark Williams
- Epoka człowieka? Zofia Prokop, Jagoda Byszko, Karol Nowak
- Utrata bioróżnorodności Elżbieta Iwaszkiewicz-Eggebrecht, Piotr Łukasik
- Żałoba klimatyczna Jagoda Mytych
- (Nie)sprawiedliwość klimatyczna Kasia Jasikowska, Patryk Sierpowski, Natalia Styrnol, Dorota Guzik
- Klimat i płeć Beata Kowalska
- Klimat tu i teraz Dorota Matuszko
Część 2. Dlaczego tak jest? Ograniczenia ludzkich horyzontów
- Zerwanie więzi z naturą Joanna Tusznio
- Rynkowa gra w (k)lasy Maciej Grodzicki
- Energia wyobrażeń Aleksandra Wagner, Tadeusz Rudek
- Jak nakarmić świat w dobie kryzysu klimatyczno-ekologicznego Paulina Kramarz
- Jak organizacja pracy akademickiej napędza kryzys klimatyczno-ekologiczny Marta Shaw
- Resakralizacja Ziemi Bartłomiej Knosala
Część 3. Co robić? Zmiana myślenia i działania
- Prawa natury? Własność i podmiotowość prawna w antropocenie Bohdan Widła
- Kooperatywy 2.0 Katarzyna Wodniak
- Zarządzanie bardziej ludzkie, ludzkie, więcej-niż-ludzkie Michał Pałasz
- Psychologia aktywizmu klimatycznego Joanna Grzymała-Moszczyńska, Katarzyna Jaśko
- Zrób, co możesz. Wywiad z Cecylią Malik Martyna Słowik
- Ten system dojeżdża nas już teraz. Feministyczne narracje o katastrofie klimatycznej w trakcie Manif 2020 Radosław Nawojski
- Wychowanie do przyszłości Anna Andrykowska, Maciej Mrozowski
- Między akademią a aktywizmem – autorefleksja nad akademicką inicjatywą klimatyczną klimatUJ Kasia Jasikowska, Patryk Sierpowski
Słownik klimatyczno-ekologiczny. 400 pojęć z wielu nauk
Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Biblioteka Jagiellońska, Kraków 2022
Pobierz bezpłatnie: http://za512.uj.edu.pl
- Fizyka i światopogląd. XX Ogólnopolska Konferencja Filozofii Fizyki. Program. ONLINE - 23 października 2024
- Wprowadzenie do fizyki dla filozofów – Tomasz Bigaj - 23 października 2024
- Nauka a społeczeństwo. Paradygmat personalistyczny – Agnieszka Lekka-Kowalik - 22 października 2024